Irlandzkie rude włosy

 

Irlandzkie rude włosyChociaż są częścią kulturowej mitologii i wydają się być prawdziwymi, to irlandzkie rudości można spotkać tylko u około 4 % ludności Irlandii. Daleka od powszechnego występowania w rodzimym kraju. W rzeczywistości jest przyczyną żartów i obelg w Wielkiej Brytanii. W Ameryce jednak, jest to kolor włosów, na który wiele kobiet poświęca dużo czasu i pieniędzy w domu lub w salonie piękności.

Mit o irlandzkich rudych włosach.
Wyobrażenie o Irlandii, jest niezwykle obraźliwe. Identyfikuje ich z krasnalami, bo jak głosił mit, wszyscy Irlandczycy mają rude włosy, choć w rzeczywistości rudości są bardzo nieliczne. To wiąże się z Duńczykami, którzy najechali Anglię i Irlandię w X wieku i pozostawili swój ślad. 

Mit irlandzkich rudych włosach znany jest również z popularnej powieści, zwłaszcza w Hollywood. Wszelkie kolorowe filmy w latach 1940 i 1950 pokazywane w Irlandii zatrudniały najczęściej rudą obsadę. Irlandzka gwiazda filmowa, Maureen O'Hara była znana z pięknych czerwonych włosów, tak samo jak ze swojego aktorstwa, choć należy zauważyć, że jej włosy były ciemno-czerwone, a nie jasno-czerwone, jak klasyczne włosy irlandzkie, zbliżone bardziej do truskawkowego blondu lub miedzi. W każdym razie, O'Hara, w towarzystwie innych lubianych irlandzkich aktorek, takich jak Irene Dunne, mogły stać się powodem myślenia, że Irlandia była zamieszkana przez rudzielców. 

Klasyczna irlandzka rudość. 
Inny panujących mit mówi, że każdy z rudymi włosami, ma ognisty charakter, pasujący do koloru włosów. Mit ten zawdzięcza się Brytyjczykom, którzy nieustannie dążyli do podporządkowania Irlandii, byli przyczyną nieustannych wojen i irlandzkiego buntu. Dodatkowo, królowa Elżbieta I była znana ze swoich rudych włosów, choć częściej nosiła perukę. W tym czasie rude włosy uznano za normę piękna. Wiele szlachcianek starało się farbować włosy henną, by wyglądały na bardziej czerwone. Niestety, po śmierci królowej, uprzedzenia wobec rudych włosów powróciły.

W pierwszych latach irlandzkiej imigracji do Ameryki, odnotowywano pewne uprzedzenia wobec rudych włosów. Stopniowo jednak ich względna rzadkość zaczęła być postrzegana, jako oznaka piękna, zwłaszcza u aktorek. Nadal jest jednak zastanawiające, dlatego naturalnie rude kobiety, takie jak Nicole Kidman i Lindsey Lohan, nalegają na farbowanie włosów.-->


MENU

Strona główna

Jak zacząć?


Galerie interaktywne

Przykładowa twarz

Twoje foto


Video

U Fryzjera

Galerie fryzur

Salony

Stylizacja


Galerie fryzur

Damskie krótkie

Damskie średnie

Damskie długie

Męskie różne

Fryzury ślubne

Włosy kręcone

Fryzury gwiazd


Czytelnia

Brwi

Depilacja

Długość

Farbowanie

Klasyczne

Grzywka

Kolor

Kręcone

Łysienie

Modne fryzury

Ozdoby

Porady